Péče o pleť

Pokud chcete správně péčovat o svou pokožku je potřeba rozeznávat základní typy pleti a ty jsou normální, suchá, mastná a smíšená pleť. Základní typ pokožky je dán genetikou a může se během života měnit. Je možné ho však ovlivnit různými faktory jako jsou strava, životní prostředí, stres, pohyb, ale i kosmetika.

Normální pleť
Normální pleť je ideálním typem pleti a u dospělých se vyskytuje jen zřídka. Dochází k normální produkci kožního mazu, póry jsou jemné a sotva viditelné, pleť je hebká a bez vrásek. Barva kůže závisí na množství pigmentu, je převážně jemně narůžovělá nebo snědá. Při tomto typu pleti je dostačující běžná péče a pravidelné čištění pleti.

Suchá pleť
Tato pleť se vyznačuje sníženou tvorbou kožního mazu, je méně odolná vůči vnějším vlivům a je také nejrychleji stárnoucí. Vrásky jsou na ní výraznější a jsou způsobeny nedostatkem hydratace. Pleť je na pohled jemná, ale na dotek drsná a šupinatá. Vyžaduje zvýšenou péči, je třeba ji promašťovat, pravidelně hydratovat a vyhýbat se přípravkům s obsahem alkoholu.

Mastná pleť

Pleť je zhrubělá a připomíná kůru pomeranče s otevřenými póry. Je odolnější vůči vnějším vlivům,
vrásky se objevují později, ale snadno se na ní vytváří akné. Mastná pleť vyžaduje časté a důkladné čistitění, ale i dodržování správné životosprávy. Nevhodná nebo žádná péče o mastnou pleť může vyústit do dalších problémů.

Smíšená pleť

Je
nejrozšířenějším typem pleti, je jakýmsi přechodem mezi suchou a mastnou pletí. Její promaštění je největší ve středu obličeje, tzv. T-zóně (střed čela, nos a brada), ostatní části obličeje jsou stejné jako normální nebo suchá pleť. Tento typ pleti vyžaduje speciální ošetřování, protože má sklon k šupinatění a vytváření barevných změn.

ČIŠTĚNÍ PLETI
Používáme čistící krémy, emulze, mléka, vody a gely.
Přípravky slouží k odstraňování make-upu, ale také běžných povrchových nečistot, potu a kožního mazu. Používáme je tedy, i když se nelíčíme. Pro suchou pleť jsou lepší mléka a krémy, pro mastnou potom gely. Čištění pleti je základem pro pronikání účinných látek kosmetiky do pleti.

TONIZACE
Používáme pleťové vody a tonika.
Slouží k dočištění pleti tedy k odstranění zbytků nečistot a čistícího přípravku, osvěží a vyrovná pH pleti. Vody na mastnou pleť navíc zmírňují viditelnost rozšířených pórů. Pro suchou pleť jsou vhodné vody bez obsahu alkoholu.

SÉRUM A LÉČBA
Používáme séra.
Dokonale ošetřená a vláčná pleť je připravena přijímat ingredience dalšího článku péče tedy séra. Tyto tekuté, lehké fluidy hloubkově vyživují pokožku a dostávají se až do spodních vrstev a dlouhodobě pleť ošetřují. Používají se dvakrát denně na důkladně očištěnou pokožku, aplikují se vklepáváním do pokožky.

PÉČE O OČNÍ OKOLÍ
Používáme oční krémy, gely a séra určené speciálně pro tyto partie.
Tyto přípravky nám zaručují dokonalou ochranu jemné pleti v okolí očí, její hydrataci a výživu. Při nanášení přípravku vždy dbáme, aby se nedostal do oka, vynecháme pohyblivá víčka a okolí řas. Nanášíme velmi jemně od vnějšího koutku oka k vnitřnímu a lehce vklepáváme.

HYDRATACE A VÝŽIVA
Používáme denní, noční krémy a emulze.
Slouží také jako ochrana před nepříznivými vnějšími vlivy a to včetně nečistot v ovzduší a UV záření. Proto i mastná pleť by měla být ošetřena lehkým krémem nebo emulzí. Noční krémy obsahují množství výživných látek, které mohou nerušeně během spánku pronikat do pleti a dodávat jim vitalitu. Při aplikaci krému postupujeme směrem vzhůru a do stran a nezapomínáme na krk.

PLEŤOVÉ MASKY
Používáme pleťové masky.
Masky pomáhají obnovovat pleťové buňky, rozjasňují a vyhlazují pleť, hydratují, zbavují nedokonalostí nebo omlazují. Pleťové masky se používají max. 1-2 týdně, nanášejí se ve stejnoměrné, většinou tenké (až na vyjímky) vrstvě. Po masce
(min. 2-3 hodiny) není vhodné pleť chemicky zatěžovat krémy, make-upy a líčením obecně.

PÉČE O TĚLO
Používáme tělová mléka, gely a krémy speciálně pro tyto partie.
Tělová kosmetika je základem správné péče o tělo. Prevencí proti vysušené a dehydratované pokožce je kvalitní tělová kosmetika, která obnovuje její ochranou vrstvu a elasticitu. Specifická tělová kosmetika může pomoci vyřešit kožní problémy jako jsou strie, nebo celulitida.